Header Ads

Ketrin Nevil - Osmica

Ocena: 10
Izdavač: Solaris

Onaj ko prati naš blog već neko vreme, setiće se koliko sam bila oduševljena knjigom Sema Krajstera – „Zaveštanje Stonhendža“. Pogodite šta ima novo? Ova knjiga je bar tri puta bolja od Krajsterove. Ukoliko bismo delili ocene veće od deset, „Osmica“ bi je definitivno imala. Potrudiću se u ovom postu da na što jednostavniji način objasnim ne tako jednostavnu knjigu, ne otkrivajući previše detalja. Da krenemo...

 - Za sedam bednih figura, Vi biste prodali moju dušu.
- Da bih okončala ovu igru jednom zauvek - reče Mirela, dok su joj oči plamtele tamnim sjajem - prodala bih i vlastitu.


Pretpostavljam da se svako od vas u nekom momentu svog života našao u prilici da igra šah. Nekoga ova igra zadrži na duže staze, nekome bude dosadna, ali zaključak je isti: svi se slažu sa tim da igranje šaha nosi u sebi neku dozu misterije, specifične tajanstvenosti koja je prožima. Ova knjiga paralelno prati dva razdoblja: period Francuske revolucije i period oko 1973. godine. Iskrena da budem, veoma mi je teško da pišem sada o ovoj knjizi. Imam osećaj kao da ne mogu da se setim ničega, iako sam relativno skoro završla sa čitanjem. Koliko god čudno zvučalo, upravo zato cenim ovu knjigu. Na oko petsto strana, smešteno je toliko događaja koji vode samo ka jednom: otkrivanju tajne Monglanske garniture.
Šta to povezuje Mirelu, junakinju 18. veka i Francuske revolucije i Katarinu Velis, devojku koja se razume u računare i živi običan život u 20. veku, sve dok joj gatara ne predvidi buduće događaje koji će obeležiti njenu dalju sudbinu? I kakve to veze ima sa Monglanskom šahovskom garniturom, nastalom u vreme Karla Velikog? 


"Imala sam dovoljno problema i nisu mi bili potrebni novi, izmišljeni. Ali kada su se vrata lifta otvorila i ja krenula niz senkama ispunjeni hodnik ka svom stanu, upitah se kako je gatara mogla znati da sam rođena četvrtog dana, četvrtog meseca."

      Na samom svom početku, radnja je po mom mišljenju previše pasivna. Do te mere pasivna da sam u jednom momentu želela da jednostavno ostavim knjigu sa strane. Međutim, onda sam shvatila zašto je to tako: u knjizi ima previše likova, od čijih imena se vrti u glavi, koji se moraju zapamtiti da bi se radnja razumela jer kako knjiga odmiče dalje, svi likovi se pojavljuju minimum još jednom. A početak je upravo predstavljanje tih likova. Zapravo, on je najvažniji deo knjige za dalje razumevanje celokupne radnje. Fantastična Ketrin Nevil je uspela da spoji čuvena istorijska imena, sa potragom za izmišljenom Monglanskom garniturom. Radnja je toliko zapletena da te jednostavno tera da čitaš dalje i dalje i dalje dok ne odgonetneš sve, dok ne stigneš do samog kraja. Očigledna je činjenica da je spisateljica prepametna, jer se u knjizi ne prepliće samo istorija, već i matematika, fizika, hemija, kao i brojne druge discipline koje ne može svako da razume. Meni, kao nekome ko se ne druži sa prirodnim naukama, ova knjiga je otvorila vrata u drugačije shvatanje prirodnog. 
      Želela bih da otkrijem više, ali jednostavno ne mogu. Zato što mislim da ukoliko bih otkrila više, da bih upropastila doživljaj čitanja ove knjige. Svako poglavlje započinje citatom neke poznate ličnosti, stihom iz pesme ili rečenicom iz neke knjige koje imaju veze sa šahom. U svakom od tih poglavlja, dolazi do novog zapleta, do nove misterije, do nove avanture. Ova knjiga je jedan od retkih primera gde sam mogla da čitam po ceo dan i da se toliko unesem u to da zaboravim na svet oko sebe. Bežala sam zajedno sa Mirelom, propadala kroz rupe pećine u Alžiru zajedno sa Katarinom i Lili. Noćima mozgala o tome šta može biti tajna Monglanske garniture i gde se mogu nalaziti njene figure. A kada sam na kraju saznala tajnu, počela sam da se pitam isto pitanje kao i Katarina: Šta bi bilo kad bi bilo? Da li bih iskoristila to što mi je Monglanska garnitura pružala ili ne? 
      Nakon pročitane knjige, ostala sam sa pregršt pitanja i osetila se...prazno? Saznala sam tajnu, sada više nemam za čim da tragam. Trebalo mi je dobrih 10ak minuta da se oporavim od spoznaje da je gotovo, da je došao kraj knjige i da je to to. Nakon toga sam pretražila na internetu nešto više o Ketrin Nevin i naišla na to da "Osmica", zapravo, ima nastavak! Pored ove knjige, postoji i drugi deo, koji nosi naziv "Vatra". Volela bih da pročitam i ovu knjigu, za koju se iskreno nadam da me neće razočarati. 
      Zaista, najtoplija preporuka da pročitate ovu knjigu. Čini mi se da bi to bilo najbolje provedeno vreme, mozgajući u potrazi za tajnom. Želim vam svu sreću ovog sveta i iskreno očekujem samo pozitivne utiske! :) 

2 коментара:

  1. Анониман18. март 2017. 04:24

    Khm, neema na cemu..

    P.S. "Vatra" ce te razocarati. Nemoj ni da se tudis da je nadjes i procitas..

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Hvala ti što si mi preporučio "Osmicu". :P
      I hvala ti na preporuci da ne čitam "Vatru", koja mi svakako još uvek nije bila u planu jer me čekaju mnoooge druge knjige. :D

      Избриши